11 Mart 2013 Pazartesi

Dünya Emekçi Kadınlar Günü..


     Merhaba sevgili blog dostları .. Epeydir yazamadım fakat 8 Mart'ı atlamak istemedim..Bişeyler karalamak lazım dedim ;) 
     Evet kutluyoruz 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nü..Peki nereden geliyor bu EMEKÇİ sıfatı..Neden 8 Mart olmuş kadınların günü..Bilmek gerek sebepleri , bilmeden bir anlamı olmaz ki ;

     8 Mart 1857 tarihinde ABD'nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başlar. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda 129 kadın işçi can verir. İşçilerin cenaze törenine 10.000'i aşkın kişi katılır.Ve bu cenaze töreni tüm dünyada ses getiren bir olay halini alır.
    26/27 Ağustos 1970 tarihinde Danimarka'nın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında  Almanya sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara ZETKİN, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart'ın Dünya Kadınlar Günü olarak anılması önerisini getirir ve öneri oybirliğiyle kabul edilir.
    İlk yıllarda belli bir tarih saptanmamıştı fakat her zaman ilkbaharda anılır. Tarihin 8 Mart olarak saptanışı 1921'de Moskova'da gerçekleştirilen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı'nda  gerçekleşir. Adı da "Dünya Emekçi Kadınlar Günü" olarak belirlenir.Birinci ve İkinci Dünya Savaşı yılları arasında bazı ülkelerde anılması yasaklanan Dünya Kadınlar Günü, 1960'lı yılların sonunda Amerikan Birleşik Devletleri'nde de anmaya başlanmasıyla daha güçlü bir şekilde gündeme gelmiş. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart'ın "Dünya Kadınlar Günü" olarak anılmasını kabul etmiş. Birleşmiş Milletler'in sitesinde günün tarihine ilişkin bölümde, kutlamanın New York'ta ölen işçilerin anısına yapıldığı yazılmamıştır.
   

NEDEN ACABA..???Yorumu sizlere bırakıyorum sevgili blog dostları..Birşeyi anlamına vararak yaşamak kıymetlidir.Kıymet bilenlerden olmamız dileğiyle..
Clara ZETKİN

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder