28 Şubat 2014 Cuma

Film Tavsiyeleri .. 3..

Merhabalar sevgili blog dostlarım farkettim ki film tavsiyelerini hep erteliyorum.Bu hafta  ödüllere doymayan bir filmi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Film 2013 yapımı .. 19 yy ‘ın Amerika’sını siyahların köleliğe maruz kaldığı yılları gerçek bir siyahın hikayesiyle anlatıyor.Gerçek hayat hikayelerinden derlenen senaryolar hep daha çok dikkatimi çekmiştir.Bir film DVD sinin kapağında ki o küçük not beni filme sürükleyen bir nedendir. ‘’ Gerçek bir Hayat hikayesinden uyarlanmıştır’’ Kaldı ki bu film kendi hayat hikayesini anlatan bir romana imza atmış Solomon Northup ‘un hikayesini..

12 Yıllık Esaret şimdiye kadar 111 ödül kazanmış ve 136 adaylığı var. Bu rakamlar öyle sıradan rakamlar değil.Üstelik 9 adaylığı Oscar'dan..Altın Küre 'de ''En iyi film''.. BAFTA'da ''En iyi film ve En iyi erkek oyuncu'' ödüllerini almış bulunmakta.. 

 Çoğu köklü eleştirmenin de olumlu tavsiye listesinin başını çekiyor üstelik.

Filmi izlerken insan soyunun ne denli cani olduğunu bir kez daha gördüm.Bazı sahnelere bakamadım.Çünkü şiddet içeren sahnelerde detaylar çok çarpıcıydı.Eziyet çeken siyahların gerçek acısı ,işkence eden beyazların gerçek hazzı yüzlerine öyle bir yansımıştı ki.. Özetle tüm oyunculuklar müthişti.Başrol oyuncusu (Chiwetel Ejiofor)Solomon Northup'u canlandırmıyordu sanki ..Sanki gerçekten oydu..

İnsanlar arasında sınıf ayrımı yapan zihniyetle aynı soydan gelmek ne utanç verici..!Bir insanı rengine göre sınıflandıran Amerika su an bir siyah yöneticiye sahip..Hayat ne garip değil mi..? Sınıf ayrımı ; gözle görülmese de zamanımızda da her renkten insanın kendi egosu çerçevesinde diğer insanlara uyguladığı bölünme yapısı olarak hayatımızda kalmaya devam ediyor.Şartlar,aşağılama,eziyet boyutları zamana göre farklılık gösteriyor sadece..

Filmin vicdanı zorlayan ve merhametimizi sorgulayan bir yapısı var.Eğer kendinize insanlık adına sorular sormak istiyorsanız bu filme vakit ayırım derim.Filmin yönetmeni Steve MCQUEEN'ı tebrik edelim böylelikle..

Çok konuştum :) Filmin özeti ve filmi izleyebileceğiniz link aşağıda ekli.. 
Haydi iyi seyirler ^.^


Film Özeti

 1841'de New York'ta yaşayan Solomon Northup, kendisini müziğe adamış siyahi bir adamdır. Ailesiyle birlikte yaşayan Solomon, özgür yaşayan ve istediği şeyleri yapabildiği için mutlu bir adamdır. Fakat bir gün bir müzik işi için 2 adam ile tanışır ve çalışmak için Washington'a gider. İnandığı medeni dünya alt üst olur çünkü kendisini kaçırıp Güney'de bir çiflikte köle olarak çalışması için satarlar. Özgürlüğünü korumak için verdiği tüm emekler ve mücadele yerle bir olmuş, hayatı kabusa dönmüştür. Bu cehennemde Solomon acıyı, şiddeti, küçük düşürülmeyi yeniden öğrenecek ve isyan etmeye cesareti olmayan br grup insanın umutsuzluğuna şahit olacaktır. Sevdiklerini ve hayatını geri almak için ne yapması gerektiğini kesinlikle bulmuştur...
İngiliz sinemacı Steve McQueen'in yönetmenliğini ve John Ridley ile birlikte senaristliğini üstlendiği filmin oyuncu kadrosunda Michael Fassbender'ın yanı sıra Brad Pitt, Benedict Cumberbatch, Paul Giamatti gibi yıldızlar da yer alıyor.

Filmden Kareler

Filmi izleyebileceğiniz linklerHiç yorum yok:

Yorum Gönder